ממציאים את בית הספר בענן
המדריך לבתי-הספר החדשים בעידן קורונה

כפי הנראה נאלץ להמשיך את שגרת הלמידה מהבית גם לאחר פסח ולתקופה לא ידועה וארוכה, הרי שצריך לחשוב על האופן בו בית ספר פועל בתנאים אלו בצורה יותר שלמה ומאורגנת.

שלושת השבועות שלפני פסח התאפיינו בהרבה יוזמות, למידה, עשייה, יצירתיות וקושי. בלי שהרגשנו כבר נוצרו כל מיני "סדירויות" חדשות: שיחת הזום הכיתתית השבועית, תרגילי החשבון שנשלחים בבוקר, סקרי הסמיילי… כל אלו יוזמות ואילתורים יפים ומרגשים, אך אם אנחנו בעניין הזה לטווח ארוך כדאי לעשות קצת סדר ולעצב את המציאות החינוכית הטובה ביותר האפשרית לתלמידים ולנו.

כל זה לא אומר שחסל סדר היצירתיות והיוזמות, שנגמרה האוטונומיה. להיפך: זה אומר שאפשר וכדאי להתחיל לקחת אותם לרמה הבאה! לצד הקשיים והאילוצים שבמצב הנוכחי, יש המון גמישות ועצמאות והזדמנות לעשות דברים מרתקים וחדשים. אפשר למנף את התנאים כדי לטפח למידה עצמאית, לנצל את משאבי בית הספר כדי לממש חינוך פרסונלי ועוד ועוד!

לצורך כך הכנו באיפכא את המסמך הזה שנועד לעזור למנהלים ומורים לתכנן את בית הספר שלהם מחדש, במצב החדש, לשאוף ולהציב מטרות חינוכיות, אפילו לשבור מסגרות והנחות, ולעשות את כל זה עם הגיון.

השלבים לעיצוב בית-הספר בענן?

מערכת השיקולים לתכנון הבית ספרי בלמידה מהבית: לאחר שבחרנו את המטרות המרכזיות נמפה את הממדים המרכזיים שכדאי לחשוב עליהם ולקבל לגביהם החלטות שיכוונו את האופן בו בית הספר יפעל.

קטלוג "מלבני פעילות" ללמידה מרחוק: ליקוט של פרקטיקות וסוגי פעילויות שונים הניתנים לביצוע בתקופה זו.

מודלים בית ספריים לדוגמה: מספר מודלים מכוונים שניתן לאמץ ומתארים איך בית הספר יכול להתנהל בכל הממדים. כל מודל נבנה על בסיס שתיים מהמטרות.

כלי עזר – שאלון למורים: טיוטת שאלון קצר שניתן להשתמש בו ככלי לקבלת עמדות המורים לקראת גיבוש הכיוון הבית ספרי.


פותח במרכז איפכא לחדשנות חינוכית, מינהל החינוך ירושלים: אייל אנקרי, ד"ר ערן ברק-מדינה, אפרת גולדברג, חן חקלאי, יעל גביש, ניב מורגנשטרן, רבקה גרינפלד, צביה ליבשבסקי.

מרחב תפירה

עיצוב ויצירה

נגרות

נגרות דיגיטלית

אלקטרוניקה

דיגיטלי נקי

מטבח יוצר

אירועים וחדשות

מפגש היכרות עם איפכא תשע"ט

ברוכים הבאים למפגש היכרות עם איפכא – מרחב לחדשנות חינוכית!
במפגש זה נציג בפניכם את העיקרון שעליו בנויה העבודה החינוכית שאנחנו ואתם עושים ונעשה ביחד. בנוסף תוכלו לשאול שאלות, לצפות במרחבים השונים ולענות על שאלות שאנחנו נשאל אתכם בקובץ שעליכם לשלוח בסיום המפגש ל office@ipcha.org.il

ים של יצירתיות בירושלים

אם חשבתם לרגע שבירושלים אין ים, נכונה לכם הפתעה! היצירתיות היא הים שלנו.

איפכא בלוג

איפכא עם ילדי הצוותים הרפואיים בבית הספר פרנקל

מראשית ימי הקורונה שנחתו עלינו, אנו מגיעים להעביר סדנאות לילדי הצוותים הרפואים בלל גילאים בבית ספר פרנקל, אשר מארגנים מינהל חינוך ירושלמי ועמותת לביא, יחד עם פעילים מלב אחד והתעוררות.אנחנו בונים ברוח איפכא, מערך פעילויות של אתגרים מבוססי מיומנויות במיוחד למסגרת מיוחדת זו ומתבססים על מודל הלימודים שפיתחנו עבור ויחד עם בתי הספר בפסגת זאב. בכל שבוע, ניתנים לילדים שני פרוייקטים יצירתיים, המזמנים פיתוח של מיומנויות כמו: שיתוף פעולה, חשיבה עצמאית וחשיבה רפלקטיבית.המדריכים מדי פעם מתעדים את התוצרים את הילדים בפעולה בוידאו ובתמונות.

איפכא בימי קורונה, לומדים מרחוק

השבוע האחרון היה אחד השבועות הכי עסוקים פה באיפכא! יום ראשון סימן מציאות חדשה…והמשימה שלנו הייתה לרתום את הכוחות הטובים באיפכא לטובת המעטפת הפדגוגית החדשה…

איך עושים הוראה מרחוק? איך לומדים ומלמדים מעכשיו לעכשיו את כל הפלטפורמות החדשות? איך מנפים את המוץ מן התבן ועוזרים למורים למצוא תכנים מדויקים לכיתות שלהם? איך עוזרים לצוותי ההוראה לבנות מערכות שבועיות שלמות, לא עמוסות מידי ולא מפורקות מידי?

כל יום זימן מודל חדש עד שביום שלישי, אחרי אינספור טלפונים למנהלי בתי הספר ולרכזות התקשוב…פירקנו את המטלה המורכבת שלנו לשלוש מחלקות:

איפכא הסטודיו המחלקה שעוזרת למורים למצוא את התכנים המתאימים למערכים שהם רוצים להעביר. חיטטנו ברשת, מיינו סרטוני youtube לאין ספור ויצרנו רשימות סרטונים מותאמים לפי תחומי תוכן של תכנית הלימודים וקבוצות גיל. עכשיו קל יותר להתאים תוכן לדרישת מערך!

התמיכה הטכנית של איפכא מנהלי בתי הספר התחילו לזרום אלינו בזרם דקיק (בכפוף לתקנות משרד הבריאות) ובמקביל פגשנו מנהלים ומורים בצ'טים online וקיימנו הוראה מסודרת של התוכנות שהכי הכי חשוב לדעת ועכשיו! הפעלת הוואצאפ מהמחשב (whatsApp Web), פתיחת שיחת וידאו משותפת (zoom), כניסה למרחבי 365, בניית כיתה והזמנת הילדים לכיתה. עכשיו אפשר להתחיל לעבוד נכון, ביעילות ולאורך זמן!

התמיכה הפדגוגית של איפכא הרכזות הפדגוגיות שלנו בקשר מאוד הדוק עם המנהלים ולכן קל מאוד 'לתפור' לכל בית ספר את חבילת התמיכה שלו. ההתרכזות הפדגוגית היא בהתאמת מערכת שעות שבועית מסודרת ומותאמת לפי בית ספר, כל בית ספר צריך מערכת קצתאחרת מכיוון שכל בית ספר הוא שונה ומיוחד ולכן ההתאמה חייבת להעשות.

המטרה הבאה שלנו היא לוודא שהצעדים הראשונים מצליחים. אנחנו רוצים להגיע למצב בו לכל בית ספר בשכונת פסגת זאב יש מערכת למידה מרחוק שמצליחה לאסוף את התלמידים ולתת להם תחושת המשכיות. עם זאת חשוב לא פחות שהמורים לא 'יקרעו' את עצמם בדרך, אלא יעבדו ביעילות עם הטכנולוגיות המתאימות. בכל יום אנחנו מסתכלים על מה שעשינו בגאווה ויודעים שהכל יכול להשתנות מחר…זו עבודה אמיתית במציאות משתנה!

קרנבל פתיחה חגיגי באיפכא!

ניר ברקת – ראש העיר ירושלים, אביב קינן – ראש מינהל חינוך ירושלים ואורחים רבים מכובדים בפתיחה החגיגית של איפכא 26.2.201, תחילתה של מהפכה חינוכית!

הצהרת נגישות

הצהרת נגישות

אנו באיפכא מחוייבים להנגשת האתר לבעלי מוגבלויות שונות בהתאם לחוק ובאופן הטוב ביותר. פעלנו על מנת להפוך אתר זה לנגיש בהתאם לתקן ישראלי 5568.

מהו אתר נגיש?

אתר נגיש הנו אתר המאפשר לבעלי מוגבלויות שונות לגלוש בו, להבין את התוכן, להתמצא ולנווט בו בקלות ולבצע את הפעולות המתאפשרות באתר בקלות, זאת בהתאם לעקרונות וקווים מנחים שהוגדרו בסטנדרטים בינלאומיים ועוגנו לאחרונה בחקיקה.

כיצד להשתמש באתר

האתר הנוכחי תואם להצגה בדפדפנים מודרניים שונים ומותאם לצפייה בסוגי מסכים שונים לרבות מסכי סמרטפון וטאבלט. נעשה מאמץ לבנות את התוכן באתר באופן ברור וקריא תוך שימוש בשפה ברורה, כותרות וכותרות משנה ופסקאות. בקרוב יתמוך האתר בשימוש בתוכנת קורא מסך ובכך תושלם הנגישות לרמה AA. טפסי האתר כוללים עזרים למניעת טעויות בקלט ומאפשרים מעבר בין שדות באמצעות מקלדת. באתר אין שימוש באנימציה מהבהבת בכדי למנוע סכנת התקפים לחולי אפליפסיה. בצד ימין תמצאו את אייקון הנגישות - לחיצה עליו תפתח אפשרויות סיוע שונות המקלות על הניווט, ההתמצאות באתר והצפייה בתוכן. להלן עיקרי האפשרויות: ניווט באמצעות מקלדת האתר בהרצה ובשלבים מתקדמים של הנגשה מלאה. עזרו לנו להשתפר - נשמח לקבל משוב בטופס יצירת הקשר אודות מצב ההנגשה והמלצות. בברכה, צוות איפכא  
Ez accessibility wheelchair logo

נגישות

  • ניווט באמצעות מקלדת
  • גוונים וניגודיות רגיל אפור שחור
  • גודל מסך וגופנים
  • הצג טקסט חלופי של תמונות
  • הדגשת סמן עכבר
  • כיבוי הנגשה